Free Call 528 tenth Avenue, Boston, BT 58965

Umów się na wizytę

ze swoim pupilem.

Wybór dobrej karmy to nie jest wbrew pozorom taka prosta sprawa

Wybór dobrej karmy to nie jest wbrew pozorom taka prosta sprawa. Raz- że karma musi mieć skład rzeczywiście odpowiedni dla docelowego gatunku, dwa- musi być dobrana do potrzeb naszego pupila. A zapotrzebowanie na energię i poszczególne składniki będzie się nieco różniło u każdego psiaka i kota.
Na początek musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:
– czy nasz pies/kot jest zdrowy czy może wymaga specjalistycznej diety weterynaryjnej?
– w jakim wieku jest nasz pupil? (szczenię, młody pies, dorosły, senior)
– czy dużo biega na spacerach, czy jest raczej „kanapowcem”?
– w jakiej kondycji jest nasz podopieczny? (za szczupły, z nadmiarem kilogramów czy może w idealnej kondycji?)

Jeśli pupil wymaga specjalistycznej diety wtedy należy się skonsultować z Lekarzem Weterynarii i/lub Dietetykiem.

Na co zwrócić uwagę, kiedy wiemy już jaki rodzaj karmy chcemy zakupić?

  1. Zawartość białka- w karmie dla szczeniąt będzie to minimum 22% w suchej karmie, dla dorosłych psów minimum 18%.  Koty potrzebują więcej białka bo aż 35% w suchej karmie dla dorosłego a dla kociąt i seniorów minimalnie 40%.
    W przypadku psów wskazane jest aby białko było pochodzenia zwierzęcego i roślinnego zaś u kotów białko musi być pochodzenia zwierzęcego, ze względu na obecność tauryny, której koty nie są w stanie same wytworzyć (psiaki już tak ???? ). Ważne jest, aby pamiętać że zawartość procentowa mięsa nie równa się zawartości białka- mięso to nie same białko ????
  2. Zawartość tłuszczu- dla dorosłego psiaka szukajmy karmy zawierającej 10-20% tłuszczu, dla seniora 7-12%. Dla kotów wybieramy karmę o zawartości tłuszczu ok 22%.
  3. Węglowodany- najczęściej pochodzą ze zbóż (pszenica, owies, żyto, ryż, kukurydza) i warzyw. Węglowodany są często demonizowane jednak nie należy się ich bać. Psy potrzebują ich w swojej diecie, koty również choć w znacznie mniejszej ilości. Największe znaczenie mają dla zwierząt aktywnych, ponieważ są łatwo przyswajalnym źródłem energii. Unikamy ich za to w diecie pupili potrzebujących zrzucić parę kilogramów a także zwierząt starszych.
  4. Dodatki- warzywa, owoce, zioła, dodatki mineralne. O ile nasz podopieczny nie jest alergikiem warto wybierać karmy o bogatym składzie.

Bardzo duży wpływ na jakość karmy ma zawartość mięsa i jego rodzaj. Należy pamiętać, że mięso mięśniowe jest ważnym składnikiem karmy ale nie najważniejszym! Istotną rolę odgrywa zawartość podrobów i innych części tuszy użytej do produkcji karmy. Stanowią one źródło różnorodnych białek, tłuszczy i minerałów. Dobre karmy zawierają zazwyczaj kilka rodzajów mięsa.

Jeśli mamy wątpliwości czy wybrana przez nas karma jest odpowiednia zapraszamy do Klinika Weterynaryjna New Vet 24h  w Gdyni.

Autor: tech. wet Dominika Felba